Дуже довго медична допомога була безкоштовною лише на папері, а насправді за все доводилося платити. Трансформація медичної системи ввела поняття гарантованого пакету – чіткого переліку послуг, які на 100% за кожного громадянина оплачує держава. Розказуємо, що входить в цей пакет у твого сімейного лікаря.
Що лікує сімейний лікар
Якщо коротко – то майже усе:) Діагностика та лікування найбільш поширених хвороб, травм, отруєнь, ведення пацієнтів з хронічними хворобами і станами – тепер це відповідальність сімейних лікарів. Вони стають першою і головною точкою контакту пацієнта з медичною системою. На рівні сімейників у світі вирішують до 80% питань, пов’язаних зі здоров’ям. В Україні така модель лише розбудовується. Сімейні лікарі вчаться працювати з міжнародними системами й інтенсивно займаються професійним розвитком, аби бути конкурентними в нових умовах.
Навіть якщо тобі точно до вузькопрофільного спеціаліста (хірурга, кардіолога тощо), то все одно спершу до сімейника. Якщо буде потреба, він дасть направлення.
Акценти зміщуються на профілактику хвороб, бо це значно простіше і дешевше – як для пацієнта, так і для держави. В перелік послуг сімейників входять профілактичні огляди та аналізи для груп ризику семи захворювань – цукрового діабету, ВІЛ, туберкульозу, раку грудної залози, передміхурової залози, колоректального раку, гіпертонічної хвороби та інших серцево-судинних захворювань. Крім того, сімейні лікарі розкажуть, як налагодити режим сну та харчування, перейти до здорового способу життя, позбутися залежностей і де шукати допомогу для цього.
Коротко про головні послуги сімейних лікарів
У твого сімейного лікаря або лікарки можна:
- пройти базові аналізи та дослідження: загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою, загальний аналіз сечі, глюкозу крові, загальний холестерин, вимірювання артеріального тиску, електрокардіограму, вимірювання ваги, зросту, окружності талії, а також швидкі тести на вагітність, тропонін (визначає проблеми з серцем), ВІЛ, вірусні гепатити;
- контролювати ризик цукрового діабету, ВІЛу, туберкульозу, гіпертонії та інших серцево-судинних хвороб, раку молочної та передміхурової залоз, колоректального раку;
- вакцинуватися: за Календарем профілактичних щеплень є безоплатні вакцини проти туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, кашлюка, правця, кору, гепатиту В, гемофільної інфекції, краснухи, епідемічного паротиту;
- отримати електронний рецепт за програмою Доступні ліки; це безоплатні або значно дешевші препарати для пацієнтів з серцево-судинними захворюваннями, бронхіальною астмою чи діабетом ІІ типу;
- отримати електронний рецепт на потрібні ліки, щоб придбати їх за кодом у будь-якій аптеці;
- взяти довідку або лікарняний;
- спостерігатися при неускладненій вагітності;
- Отримати послуги паліативної допомоги.
Повний перелік послуг – тут.
Чому це безоплатно
Гроші за обслуговування кожного пацієнта, який підписав декларацію, платить Національна служба здоров’я (НСЗУ). Медзаклади отримують гроші за визначеним тарифом щомісяця, незалежно від того, чи ти звертався в конкретному місяці до свого лікаря, чи ні. Докладно можна прочитати тут.
З квітня 2020 року діє Програма медичних гарантій, до якої входять як послуги у сімейних лікарів, так і спеціалізована амбулаторна, госпітальна, екстрена, паліативна допомога та реабілітація, а також відшкодування вартості лікарських засобів.
Декларація з лікарем – твій квиток для отримання безоплатних медичних послуг. Зі свого боку маєш дослухатися до рекомендацій свого лікаря, не займатися самолікуванням і не намагатися повернути старі правила, пропонуючи хабарі лікарям.